Hamas responded positively to the ceasefire proposal
The Palestinian Hamas movement has responded positively to the mediators' proposal for a ceasefire with Israel. This was reported by the Israeli news portal Ynet.
According to the source, the movement's decision will be announced in the coming hours.
Earlier, the radicals reported on their Telegram channel that the movement is studying the proposals received from the mediators during indirect negotiations with Israel on a ceasefire in the Gaza Strip. Hamas did not specify what exactly the initiatives under discussion contain. At the same time, the militants insist that a possible agreement should include "guarantees for a ceasefire in Gaza, the withdrawal of Israeli troops and the provision of humanitarian aid to the enclave."
Earlier, the Maan news agency reported that the new proposal for Gaza provides for a 60-day ceasefire, the release of 10 hostages, the transfer of the bodies of 18 dead hostages to the Israeli side, and the withdrawal of Israeli army units from the south of the besieged enclave.