G7-ը նախատեսում է նոր հանդիպում՝ Ուկրաինայի հարցը քննարկելու նպատակով
G7-ի արտգործնախարարները պլանավորում են այս տարի կրկին հանդիպել՝ քննարկելու Ուկրաինայի հարցը, հաղորդում է NHK-ն՝ հղում անելով Կանադայի արտգործնախարար Անիտա Անանդի հետ հարցազրույցին։
Անանդն ասել է, որ ինքը և G7-ի իր գործընկերները պլանավորում են կրկին հանդիպել Կանադայում 2025 թվականին այս հարցի շուրջ։
Նախարարը նաև ասել է, որ այս միջոցառումը կլինի Հաագայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ կայացած նախարարական հանդիպման շարունակությունը։
Հունիսին Reuters-ը հայտնել է, որ G7 երկրները, որոնց գագաթնաժողովն այդ ժամանակ անցկացվում էր Կանադայում, ստիպված են եղել հրաժարվել Ուկրաինայի հակամարտության վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունից։ Որպես պատճառ նշվել են Միացյալ Նահանգների առարկությունները։