«Իրանը չի դադարեցրել համագործակցությունն ԱԷՄԳ-ի հետ». Արաղչի
![]() 786 Շաբաթ, 12 հուլիսի, 2025 թ., 19:22 Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Իրանի համագործակցությունն Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) հետ չի դադարել, հաղորդում է Mehr-ը։ «Մեր համագործակցությունը գործակալության հետ չի դադարել, այն պարզապես նոր ձև է ստացել։ Այսուհետ գործակալության հետ հարաբերությունները կիրականացվեն Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի (ԱԱԲԽ) միջոցով։ Որոշումները կկայացվեն՝ հաշվի առնելով անվտանգությունը», - բացատրել է նախարարը։ Արաղչիի խոսքով՝ անվտանգությունը լուրջ խնդիր է հարձակման ենթարկված միջուկային օբյեկտներին մոտեցող տեսուչների համար։ «Փաստն այն է, որ մեր միջուկային օբյեկտները ենթարկվել են հարձակման, և այդ օբյեկտներին մոտ լինելը ներկայումս ռիսկեր է ստեղծում, այդ թվում՝ ռադիոակտիվ նյութերի տարածման կամ պայթյունների, և մենք կարծում ենք, որ անվտանգության և ապահովության հարցը մտահոգիչ է տեսուչների համար, երբ նրանք մոտենում են այդ օբյեկտներին», - ասել է Իրանի արտգործնախարարը։ |