«Ես խորհուրդ եմ տալիս Պուտինին` 51-րդ օրը զանգահարել Խամենեիին». Սենատոր Գրեհեմ
Հարավային Քարոլինայի հանրապետական սենատոր Լինդսի Գրեհեմը մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար տրված 50-օրյա ժամկետի մասին: Նրա խոսքով, եթե այս ժամկետը անտեսվի, Մոսկվայի համար հետևանքները կարող են չափազանց լուրջ լինել:
«Եթե Պուտինը և մյուսները հետաքրքրված են 51-րդ օրը տեղի ունեցողով, ես խորհուրդ կտայի նրանց զանգահարել այաթոլային»,- գրել է Գրեհեմը հուլիսի 15-ին X սոցիալական ցանցում՝ նկատի ունենելով Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին:
Սենատորը նաև ասել է, որ եթե ինքը լիներ այնպիսի երկրի ներկայացուցիչ, որը գնում է էժան ռուսական նավթ և դրանով իսկ աջակցում է «Պուտինի ռազմական մեքենային», ապա չափազանց լուրջ կընդուներ Թրամփի հայտարարությունը:
Գրեհեմը բարձր է գնահատել նախկին նախագահի նախաձեռնությունը՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից ԱՄՆ-ից զենք գնելու և հետագայում Ուկրաինա փոխանցելու համար: Նա այս մեխանիզմի հայտարարման փաստն անվանել է «լավ լուր»:
Բացի այդ, սենատորը ընդգծել է Թրամփի գաղափարի կարևորությունը՝ 100% մաքսատուրքեր մտցնել այն երկրների համար, որոնք շարունակում են ռուսական նավթ գնել: Նրա կարծիքով, նման միջոցառումները կհարվածեն Ռուսաստանին «ամենացավոտ տեղին»։
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 14-ին, Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պետք է համաձայնի Ուկրաինայի հետ խաղաղության 50 օրվա ընթացքում, հակառակ դեպքում նրա և նրա առևտրային գործընկերների դեմ կկիրառվեն խիստ տնտեսական միջոցառումներ, այդ թվում՝ երկրորդական պատժամիջոցներ և 100% մաքսատուրքեր։