Հունգարիան չի աջակցի ԵՄ բյուջեն, որը Ուկրաինային հատկացնում է 278 միլիարդ եվրո
Հունգարիան չի աջակցի Եվրոհանձնաժողովի կողմից պատրաստված ԵՄ 2028-2034 թվականների բյուջեի նախագիծը, որը նախատեսում է 278 միլիարդ եվրոյի հատկացում Ուկրաինային աջակցելու համար: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետի գրասենյակի ղեկավար Գերգելի Գուլյասը:
Նա ասել է, որ երկրի կառավարությունն իր նիստում վերանայել է Բրյուսելում պատրաստված ԵՄ յոթամյա բյուջեի նախագիծը: «Այս բյուջեն կենտրոնացած է Ուկրաինայի վրա և պարունակում է հոդվածներ, որոնք նախատեսում են Ուկրաինային միջոցների հատկացում: Առաջարկվում է անմիջապես նրան հատկացնել 88 միլիարդ եվրո, իսկ ևս 190 միլիարդ եվրո հատկացնել ԵՄ-ին նրա անդամակցության համար յոթ տարվա ընթացքում»,- պարզաբանել է Գուլյասը:
Բացի այդ, նա ասել է, որ այս փաստաթղթում առաջարկվող՝ ԵՄ-ում գյուղատնտեսության աջակցության համակարգը, Հունգարիայի կարծիքով, չի համապատասխանում եվրոպացի ֆերմերների շահերին:
«Հետևաբար, այս բյուջեի նախագիծն անընդունելի է»,- ասել է վարչապետի գրասենյակի ղեկավարը: Նա նշել է, որ իր ներկայիս տեսքով փաստաթուղթը չի կարող հիմք ծառայել Եվրոհանձնաժողովի և ԵՄ երկրների միջև բանակցությունների համար և պահանջում է փոփոխություններ: Բուդապեշտը մտադիր է պահպանել այս դիրքորոշումը Բրյուսելի և իր դաշնակիցների հետ այս փաստաթղթի պատրաստման վերաբերյալ առաջիկա խորհրդակցություններում: