«Թայլանդը և Կամբոջան ցանկանում են հրադադար հաստատել». Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը զանգահարել է Թայլանդի և Կամբոջայի առաջնորդներին՝ կոչ անելով նրանց դադարեցնել այս շաբաթվա սկզբին բռնկված մարտական գործողությունները և զգուշացրել է առևտրային համաձայնագրերի բացակայության մասին: Երկու երկրներն էլ բախվում են տնտեսական մարտահրավերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի բարձր մաքսատուրքերի սպառնալիքի, իսկ Թայլանդը, որը կախված է արտահանումից, դեռևս չի հասել համաձայնագրի ԱՄՆ-ի հետ։
Bloomberg-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ զանգահարել է Թայլանդի և Կամբոջայի առաջնորդներին՝ կոչ անելով նրանց դադարեցնել այս շաբաթվա սկզբին բռնկված մարտական գործողությունները՝ զգուշացնելով, որ ինքը առևտրային համաձայնագրեր չի կնքի ոչ մի երկրի հետ, քանի դեռ հակամարտությունը շարունակվում է։
«Իրադրության բերումով մենք այժմ առևտուր ենք անում երկու երկրների հետ, բայց մենք չենք ցանկանում որևէ համաձայնագիր կնքել ոչ մի երկրի հետ, եթե նրանք պատերազմի մեջ են, և ես դա նրանց ասել եմ»,- գրել է Թրամփը շաբաթ օրը սոցիալական ցանցերում:
Թրամփն ասել է, որ խոսել է Կամբոջայի վարչապետ Հուն Մանեթի և վարչապետի պաշտոնակատար Ֆումտհամ Վեչայաչայի հետ, և որ երկու առաջնորդներն էլ աջակցություն են հայտնել «անհապաղ հրադադարին»։ Սահմանային վեճը տեղի է ունենում երկու երկրների համար վտանգավոր ժամանակաշրջանում, քանի որ նրանք բախվում են մի շարք տնտեսական մարտահրավերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից 36% բարձր մաքսատուրքերի սպառնալիքի հետ։ Մինչ հարևան Ինդոնեզիան, Ֆիլիպինները և Վիետնամը առևտրային համաձայնագրեր են կնքել Թրամփի վարչակազմի հետ, Թայլանդը, որը կախված է արտահանումից, դեռևս համաձայնության չի եկել։