Չինաստանը սուբսիդիա է սահմանում ծնելիության մակարդակը բարձրացնելու համար
Չինաստանի Պետական խորհուրդը ներկայացրել է ծնելիության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված համազգային դրամական սուբսիդավորման ծրագիր իրականացնելու նախագիծ։
Պետական խորհուրդը հայտարարել է, որ Չինաստանը նախատեսում է տարեկան 3600 յուան (մոտավորապես 500 դոլար) սուբսիդիա վճարել մինչև 2025 թվականի հունվարի 1-ը ծնված յուրաքանչյուր երեք տարեկանից փոքր երեխայի համար։
«Այս ծրագիրը մշակվել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի՝ ծնելիության աջակցության համակարգի և խրախուսման մեխանիզմների բարելավման, ինչպես նաև երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ հասարակության ստեղծմանը նպաստելու ծրագրերը կյանքի կոչելու, ինչպես նաև երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ հասարակության ստեղծմանը նպաստելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
2025 թվականի հունվարի 1-ից առաջ ծնված և երեք տարեկանից փոքր երեխաների համար վճարման չափը կհաշվարկվի այն ամիսների քանակին համամասնորեն, որոնց համար այն կիրառվում է։ Ինչպես նշված է Պետական խորհրդի հայտարարության մեջ, նպաստը ազատված է հարկումից։
Ծրագիրը մշակվել է ծնելիության մակարդակի մի քանի տարվա անկումից հետո (9.54 միլիոն՝ 2024 թվականին, 2016 թվականի 17.9 միլիոնի համեմատ) և ծնելիության 1,2 մակարդակից հետո։
Չինաստանը շարունակում է բախվել սուր ժողովրդագրական մարտահրավերների, այդ թվում՝ արագ ծերացող բնակչության և սեռերի միջև լուրջ անհավասարակշռության: Այս խնդիրների հիմնական գործոնը մեկ երեխա քաղաքականությունն էր, որը գործում էր 1970-ականների վերջից. քաղաքային ընտանիքներին թույլատրվում էր ունենալ միայն մեկ երեխա, մինչդեռ գյուղական ընտանիքներին թույլատրվում էր ունենալ երկուսը, եթե առաջին երեխան աղջիկ էր: