Մոլդովայում հազարավոր գագաուզներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում ի պաշտպանություն իրենց կալանավորված նախագահի
Գագաուզի հազարավոր բնակիչներ հավաքվել են Կոմրատում՝ ի պաշտպանություն Գուցուլի
Գագաուզի հազարավոր բնակիչներ հավաքվել են Կոմրատում՝ (քաղաք և համայնք Մոլդովայի հարավում)՝ ի պաշտպանություն ինքնավարության ղեկավար Եվգենիա Գուցուլի, որը ձերբակալվել է Քիշնևում և տնային կալանքի տակ է։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ակցիայի կազմակերպիչներից մեկը՝ ինքնավարության ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Վլահը։
«Չնայած ոստիկանության կողմից խոչընդոտներին, մոտ 5 հազար քաղաքացի հավաքվել է հանդիպմանը։ Մենք հավաքվել ենք այստեղ՝ «ոչ» ասելու Քիշնևի իշխանությունների անօրինականությանը և կամայականությանը Գագաուզիայի նկատմամբ»,- նշել է նա։ Ակցիան սկսվել է Մոլդովայի Հանրապետության, ինչպես նաև ինքնավարության օրհներգերի կատարմամբ։ Մարդիկ իրենց հետ բերել են պետական դրոշներ և վանկարկել են «Ազատություն Եվգենիա Գուցուլին», - դեպքի վայրից հաղորդում է թղթակիցը։
Վլահի խոսքով՝ ոստիկանությունը խոչընդոտում է այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են գալ հանրահավաքին այլ քաղաքներից։ Նա հայտարարել է, որ իրավապահ մարմինների գործողություններն իրականացնում են երկրի նախագահ Մայա Սանդուն և կառավարությունը վերահսկող «Գործողության և համերաշխության կուսակցությունը»։
Քիշնևի և Կոմրատի միջև հարաբերությունները զգալիորեն վատթարացել են 2023 թվականին Գագաուզիայի ղեկավարի ընտրություններից հետո, որոնցում հաղթել է ընդդիմության ներկայացուցիչ Եվգենիա Գուցուլը։ Նա հայտարարել է ինքնավարության՝ Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու մտադրության մասին և քննադատել է Մոսկվայի հետ առճակատման քաղաքականությունը, որը վարում է Մոլդովայի արևմտամետ կառավարությունը։ Քիշնևում փորձել են ընտրություններն անօրինական հայտարարել, սակայն Գագաուզիայի խորհրդարանը համերաշխություն է հայտնել Գուցուլին, և տարածաշրջանում անցկացվել են մի քանի զանգվածային հանրահավաքներ՝ ի պաշտպանություն նրա։ Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, օրենքին հակառակ, հրաժարվել է ստորագրել Գուցուլին երկրի կառավարության անդամ նշանակելու մասին հրամանագիրը։
Գուցուլը տնային կալանքի տակ է։ Քաղաքական գործիչը ձերբակալվել է մարտի 25-ին Քիշնևի օդանավակայանում և 2023 թվականի իր ընտրարշավի ֆինանսավորման վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում։ Զուգահեռաբար, անցյալ տարվանից ի վեր դատական գործընթաց է ընթանում մեկ այլ գործով, որի շրջանակներում Գուցուլը մեղադրվում է ընդդիմադիր կուսակցության անօրինական ֆինանսավորմանը մասնակցելու մեջ։ Գագաուզիայի ղեկավարը կտրականապես մերժում է մեղադրանքի կողմի բոլոր փաստարկները և գործը քաղաքական է անվանում։
«Ռուսաստանը ունի երկու աշխարհաքաղաքական էռոգեն զոնա». Արթուր Դանիելյան
1405:12
«Մոլդովան ունի հարազատ Ռումինիա իր արևմուտքում, իսկ Հայաստանը՝ Թուրքիա». Թաթուլ Հակոբյան
5902:12
«Եթե Փաշինյանը վերարտադրվի, Հայաստանում կհաստատվի այնպիսի «խաղաղություն», ինչպիսին հիմա Արցախում է». Հովիկ Աղազարյան
7901:00
«Պատկերացրեք՝ հունիսի 8-ին արթնանանք ու ՔՊ-ն իշխանության չի, ո՞նց եք պատկերացնում որոշ մարդկանց վիճակը». Հովիկ Աղազարյան
Վարդան Ղուկասյանի որդուն առանց պաշտպանների կալանավորել են
«Առողջության ապահովագրության համակարգը ՔՊ ողորմածությունը չի». Սուրեն Սահակյան
«Էս տղեն դարձել է Հայաստանի ընդդիմության ու լրատվամիջոցների դեմ հիմնական հիբրիդային զենքը». Նարեկ Գալստյան