Սպիտակ տունը նշել է Պուտին-Թրամփ հանդիպման նպատակը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է ավելի լավ հասկանալ Ռուսաստանի դիրքորոշումն Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու հարցում՝ օգոստոսի 15-ին Ալյասկայում իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիտը։
«Այս հանդիպման նպատակն է, որ նախագահը մեկնի՝ այս պատերազմն ավարտելու վերաբերյալ ավելի հստակ պատկերացում ունենալով»,- նշել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Լիվիտը չի բացառել Թրամփի՝ ապագայում Ռուսաստան այցելելու հնարավորությունը։ Ամերիկացի առաջնորդի՝ Ռուսաստան այցելելու ծրագրերի մասին հարցին ի պատասխան՝ նա ասել է. «Հնարավոր են նման ծրագրեր»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները քննարկել են երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման վայրերի տարբեր տարբերակներ։ Սակայն Թրամփը ինքը մեծ պատիվ է համարում Պուտինի հետ բանակցություններ վարել ամերիկյան հողում՝ Ալյասկայում։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը հետաքրքրված է Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների բարելավմամբ, սակայն առաջիկա հանդիպման հիմնական ուշադրության կենտրոնում կլինի Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորումը։
Սպիտակ տան խոսնակը նաև նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն առաջընթաց է տեսնում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ բանակցությունների շնորհիվ, որոնց կոչ է արել Թրամփը։
«Ես չեմ ուզում կարմիր գծեր սահմանել նախագահի համար, բայց նա կոչ է արել կողմերին անմիջականորեն քննարկել մարդասիրական հարցերը։ Մենք արդեն տեսնում ենք արդյունքներ՝ ռազմագերիների փոխանակում և երեխաների վերադարձ», - ասել է մամուլի քարտուղարը։