Սերբիայում բողոքի ցույցերի ժամանակ ավելի քան 60 մարդ է տուժել
Սերբիայում Նովի Սադում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ վիրավորվել է ավելի քան 60 մարդ, հայտնել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը, հաղորդում է «Կուրիր» թերթը։
Նախագահի խոսքով՝ Նովի Սադում բողոքի ակցիային մասնակցել է մոտ 1695 մարդ, մինչդեռ Բելգրադում և նրա շրջակայքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաներին մասնակցել է ավելի քան 3000 մարդ։ Մի շարք վայրերում գրանցվել են քաղաքացիների և ոստիկանության միջև բախումներ, ինչպես նաև գույքի վնաս։ Վուչիչի խոսքով՝ զոհերի թվում են երկու ծանր վնասվածքներ ստացած ոստիկաններ և սերբական «Կոբրա» հատուկ նշանակության ջոկատի հինգ մարտիկ, որոնց վրա հարձակվել են փայտերով և քարերով։ Բողոքի ակցիաների ժամանակ օգտագործվել են տարբեր առարկաներ և զենքեր։
Վուչիչը հավաստիացրել է, որ հարձակումներին մասնակից բոլոր անձինք կկալանավորվեն։
Սերբիայում բողոքի ակցիաները շարունակվում են 2024 թվականի նոյեմբերից։ Պատճառը Նովի Սադի երկաթուղային կայարանում բետոնե ծածկի փլուզումն էր, որի հետևանքով զոհվել էր 16 մարդ։ Ցուցարարները պահանջում են գործող իշխանության հրաժարականը։