«Եվրոպացիները պետք է համակերպվեն կամ ձայնները կտրեն». ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը Fox News-ին ասել է, որ եվրոպացիները պետք է «համակերպվեն կամ ձայնները կտրեն» Ուկրաինայի հարցի խաղաղ կարգավորման՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ռազմավարության հետ։
«Նրանք անընդհատ ասում են՝ ԱՄՆ-ն պետք է սա անի, ԱՄՆ-ն պետք է նա անի։ Նախագահ Թրամփը երկրորդական մաքսատուրքեր է սահմանել Հնդկաստանի նկատմամբ՝ ռուսական նավթի գնման պատճառով։ Եվրոպացիները դեռ դա չեն արել։ Իրականում եվրոպացիները գնում են հնդկական նավթավերամշակման գործարանների կողմից արտադրված նավթամթերք»,- ասել է Բեսենթը։
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարը նշել է, որ Եվրոպան պետք է իր դերը խաղա, եթե ցանկանում է գործել «որպես միասնական ճակատ» Ռուսաստանի դեմ։