ԵՄ-ի և Մեծ Բրիտանիայի առաջնորդները տեսակապով քննարկել են Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների հարցը
Վաշինգթոնում Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպումից հետո ԵՄ մի քանի երկրների և Մեծ Բրիտանիայի առաջնորդները սկսել են «կամեցողների կոալիցիայի» տեսակոնֆերանսը, որին անմիջապես կհաջորդի ԵՄ արտակարգ առցանց գագաթնաժողովը, լրագրողներին հայտնել է Եվրոհանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Արիանա Պոդեստան։
«ԵՀ ղեկավարն այժմ մասնակցում է «կամեցողների կոալիցիային», որից հետո կմասնակցի Եվրոպական խորհրդի առցանց հանդիպմանը»,- ասել է նա։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էին եվրոպական լրատվամիջոցները, տեսակոնֆերանսի հիմնական թեմաներից մեկը կլինի Ուկրաինայի համար, այսպես կոչված, անվտանգության երաշխիքների քննարկումը, որը, եվրոպացիների կարծիքով, ենթադրաբար պետք է ներառի ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղակայումն Ուկրաինայում։ Եվրոպացի առաջնորդները կփնտրեն նաև Միացյալ Նահանգներին այս ծրագրում ներգրավելու ուղիներ։
Պոդեստան հաստատել է, որ ԵՀ նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը «պնդում է ուկրաինական բանակի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին» և «աջակցում է ԱՄՆ-ի մտադրություններին՝ մասնակցելու այդ երաշխիքներին»։