EU and UK leaders discuss security guarantees for Ukraine via videoconference
After meeting with Donald Trump in Washington, leaders of several EU countries and the UK have launched a video conference of the “coalition of the willing”, which will be immediately followed by an extraordinary online EU summit, European Commission spokeswoman Arianna Podesta told reporters.
“The EU leader is now participating in the “coalition of the willing”, after which he will participate in an online meeting of the European Council,” she said.
As previously reported by European media, one of the main topics of the video conference will be the discussion of so-called security guarantees for Ukraine, which, according to Europeans, should supposedly include the deployment of NATO troops in Ukraine. European leaders will also look for ways to involve the United States in this program.
Podesta confirmed that EC President Ursula von der Leyen "insists on the need to strengthen the Ukrainian army" and "supports the US's intentions to participate in these guarantees."