«Մասկը կասեցրել է իր կուսակցության ստեղծումը՝ հօգուտ հանրապետականների»․ #WSJ
Իլոն Մասկը կասեցրել է նոր քաղաքական կուսակցության ստեղծումը՝ բիզնեսի վրա կենտրոնանալու և Հանրապետական կուսակցությունից ձայներ չխլելու համար։ Այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ TASS-ի, Մասկի որոշման հիմնական գործոններից մեկը փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսի հետ լավ հարաբերություններ պահպանելու նրա ցանկությունն է, որը համարվում է MAGA (Make America Great Again) քաղաքական շարժման պոտենցիալ իրավահաջորդ։ Մասկը խոստովանել է, որ երրորդ կուսակցության ստեղծումը կվնասի փոխնախագահի հետ իր հարաբերություններին։
Ըստ աղբյուրների՝ Մասկը քննարկում է իր ֆինանսական ռեսուրսներն օգտագործելու հնարավորությունը Վենսին աջակցելու համար, եթե վերջինս 2028 թվականին առաջադրվի նախագահի պաշտոնում։ Նշվում է, որ Մասկը մոտ 300 միլիոն դոլար է ծախսել Դոնալդ Թրամփին և այլ հանրապետականներին 2024 թվականի ընտրություններում աջակցելու համար։
Միևնույն ժամանակ, Մասկի դաշնակիցները պնդում են, որ նա պաշտոնապես չի հրաժարվել նոր կուսակցություն ստեղծելու գաղափարից և կարող է փոխել իր միտքը միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ։