ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառել Միջազգային քրեական դատարանի դատավորների նկատմամբ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է կիրառում Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) ևս չորս ներկայացուցչի նկատմամբ: Այս մասին հաղորդվել է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի կայքում:
Պատժամիջոցները կիրառվել են ՄՔԴ դատավորներ Քիմբերլի Փրոսթի (Կանադա) և Նիկոլաս Գիլյուի (Ֆրանսիա), ինչպես նաև դատախազի տեղակալներ Շամիմ Խանի (Ֆիջի) և Մամե Մանդիայե Նիանգի (Սենեգալ) նկատմամբ:
Նախարարությունը հավելել է, որ Փրոսթը լիազորել է ՄՔԴ-ի հետաքննությունն Աֆղանստանում գտնվող ամերիկյան անձնակազմի վերաբերյալ, իսկ Գիլյուն խնդրել է ձերբակալման օրդերներ տրամադրել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և հրեական պետության նախկին պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի համար: Դատախազի տեղակալներ Խանի և Նիանգի նկատմամբ հետաքննություն է իրականացվում «ՄՔԴ-ի՝ Իսրայելի դեմ անօրինական գործողություններին աջակցելու, այդ թվում՝ Նեթանյահուի և Գալանտի նկատմամբ ՄՔԴ ձերբակալման օրդերները պահպանելու» համար:
Հունիսի սկզբին Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է կիրառել ՄՔԴ չորս դատավորների նկատմամբ՝ ամերիկացիների և իսրայելցիների կալանավորման փորձերի համար: