ՄԱԿ-ը Գազայում սովի աղետային մակարդակ է հայտարարել, Իսրայելը հերքել է
ՄԱԿ-ի և նրա գործակալությունների համատեղ հայտարարության համաձայն՝ Գազայի հատվածում առաջին անգամ հայտարարվել է սովի աղետային մակարդակ։
«Գազայի հատվածում կես միլիոնից ավելի մարդ տառապում է սովից, որը բնութագրվում է լայնածավալ թերսնմամբ, աղքատությամբ և մահերով, որոնք կարել էր կանխարգելել», - ասվում է ՄԱԿ-ի Սննդի և գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից հրապարակված զեկույցում։
Հաղորդվում է, որ սեպտեմբերի վերջին Գազայի ավելի քան 640,000 մարդ կբախվի սննդի անապահովության աղետալի մակարդակի, որը ՄԱԿ-ի կողմից դասակարգվել է որպես ամենաբարձր՝ 5-րդ մակարդակ: