Դատարանը տուգանել է Mash-ին լրատվամիջոցների ազատության չարաշահման համար
Մոսկվայի Տագանսկի դատարանը տուգանել է MESH LLC-ին, որը տիրապետում է Mash Telegram ալիքին, լրատվամիջոցների ազատության չարաշահման հոդվածով: Այս մասին հաղորդվել է Մոսկվայի ընդհանուր իրավասության դատարանների մամուլի ծառայության Telegram ալիքում:
Կազմակերպությունը մեղավոր է ճանաչվել Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 13.15 հոդվածի 9-րդ մասի համաձայն վարչական իրավախախտում կատարելու մեջ («գիտակցաբար կեղծ, սոցիալապես նշանակալի տեղեկատվության տարածման վերաբերյալ, որը ստեղծել է քաղաքացիների կյանքին և (կամ) առողջությանը, գույքին վնաս հասցնելու սպառնալիք, հասարակական կարգի և (կամ) հասարակական անվտանգության զանգվածային խախտման սպառնալիք կամ ենթակառուցվածքային օբյեկտների գործունեությանը խոչընդոտելու կամ գործունեության դադարեցման սպառնալիք»):
Այս խախտման համար իրավաբանական անձանց համար տուգանքները կազմում են 200-500 հազար ռուբլի: Mash-ը տուգանվել է 200 հազար ռուբլիով: Պատժի պատճառը չի նշվել: MESH LLC-ի գլխավոր տնօրեն Նադեժդա Կլիմենկոն նույնպես տուգանվել է նույն հոդվածով: Տուգանքը կազմել է 60 հազար ռուբլի: