Մոսկվայի դատարանը կալանավորել է ռուսական իշխանություններին քննադատող բլոգեր Արսեն Մարգարյանին
Մոսկվայի Տագանսկի դատարանը 17 օրով կալանավորել է բլոգեր Արսեն Մարգարյանին՝ Հայրենիքի պաշտպանների հիշատակը վիրավորելու մեղադրանքով, հայտնում է Մոսկվայի դատարանների մամուլի ծառայությունը։
Դատական ​​նիստում բլոգերն առարկել է կալանքի տեսքով խափանման միջոցի ընտրության դեմ։
Մեղադրվող հանցագործության տեսագրությունը դիտելուց հետո Մարգարյանը հայտարարել է. «Ես չեմ ճանաչում այս տեսագրության մեջ պատկերված անձին, ծանոթ չեմ ալիքին, ես այն չեմ ստեղծել կամ կառավարել, […] ես այս տեսագրությունը չեմ ձայնագրել և ոչ մեկին չեմ ուղարկել։ Ցանկանում եմ նշել, որ բացարձակապես համաձայն չեմ այս տեսագրության մեջ ասվածի հետ»։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Մարգարյանի մայրը դատարան է բերել նրա շնորհակալագրերը և մարզական նվաճումների համար մոտ 30 մեդալ։ Կինը հրաժարվել է մեկնաբանել քրեական գործը։
Քննչական կոմիտեն օգոստոսի 23-ին հրապարակել է Մարգարյանի կալանավորման մասին տեղեկատվությունը։ Նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել Քրեական օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի համաձայն։ Քրեական օրենսգրքի 354.1 հոդվածը՝ նացիզմի վերականգնում և Հայրենիքի պաշտպանների հիշատակի վիրավորում լրատվամիջոցների կամ ինտերնետի միջոցով: Այս հոդվածով առավելագույն պատիժը մինչև հինգ տարի ազատազրկումն է: Հետաքննության տվյալներով՝ բլոգերը տեսանյութ է հրապարակել, որը պարունակում է «Հայրենիքի պաշտպանների հիշատակը վիրավորող նյութեր»:
ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ Մարգարյանը ձերբակալվել է Մոսկվայի մոտ գտնվող Կուբինկայում. նա թաքնվել է մեքենայի բեռնախցիկում, երբ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները կանգնեցրել են այն մեքենան, որում նա գտնվել է:
Սա Մարգարյանի դեմ երկրորդ քրեական հետապնդումն է: Հունվարին Մոսկվայի դատախազությունը հայտնել է Քրեական օրենսգրքի 205.2 հոդվածի 2-րդ մասի՝ «ահաբեկչական գործունեության հրապարակային կոչերի» համաձայն հետաքննության մասին: Գերատեսչության տվյալներով՝ խոսքը վերաբերում էր մի հարցազրույցի, որում բլոգերը, իրենց կարծիքով, «կոչ է արել ահաբեկչական հարձակումներ Ռուսաստանում և նրա քաղաքացիների դեմ»՝ օգտագործելով անօդաչու թռչող սարքեր և բացահայտորեն ցույց է տվել իր համոզմունքը «ահաբեկչության գաղափարախոսության ճշմարտացիության մեջ»:
30-ամյա Մարգարյանը ներկայանում է՝ որպես բլոգեր և «Base» դասընթացի ստեղծող: Նա պնդում է, որ իր մեթոդները օգնում են տղամարդկանց դառնալ ավելի վստահ և ուժեղ: Նա ժողովրդականություն է ձեռք բերել նաև բաների, կանանց մասին իր կոշտ հայտարարությունների շնորհիվ: Մարգարյանը նաև քննադատել է Ուկրաինայում պատերազմը և ռուսական իշխանությունների գործողությունները: Նրա Instagram-ի լսարանը ունի գրեթե կես միլիոն բաժանորդ: