«Սա անցյալի ցավոտ էջերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու փորձ է»․ Թուրքիայի ԱԳՆ
![]() 721 Չորեքշաբթի, 27 օգոստոսի, 2025 թ., 17:12 Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կոշտ հայտարարություն է տարածել՝ ի պատասխան Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ հայտարարությունների։ Անկարան նշել է, որ այս հայտարարությունն անցյալի ցավոտ էջերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու փորձ է։ «Նեթանյահուն, որը դատվում է պաղեստինցի ժողովրդի դեմ կատարված ցեղասպանության մեջ իր դերի համար, փորձում է թաքցնել իր և իր կառավարության կողմից կատարված հանցագործությունները։ Մենք դատապարտում և մերժում ենք այս հայտարարությունը, որն անհամատեղելի է պատմական և իրավական փաստերի հետ», - ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ։ Ավելի վաղ Բենիամին Նեթանյահուն հայկական և ասորական ծագումով փոդքասթեր Պատրիկ Բեթ-Դեյվիդի հետ փոդքասթում հայտարարել էր, որ ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը։ |