Իսրայելը Գազան հայտարարել է վտանգավոր մարտական ​​գոտի
Իսրայելի պաշտպանության ուժերը Գազան հայտարարել են վտանգավոր մարտական ​​գոտի։ ԻՊՈւ մամուլի խոսնակի գրասենյակը հայտարարել է որոշման մասին։
Հայտարարության համաձայն՝ Գազան այժմ համարվում է ակտիվ մարտական ​​գոտի՝ իրավիճակի գնահատման և քաղաքական ղեկավարության հրահանգների հիման վրա։ Որոշումը նաև նշանակում է հրադադարի վերացում, որը Իսրայելը սահմանել էր մեկ ամիս առաջ՝ միջազգային ճնշման աճի պայմաններում՝ Սթրիթում վատթարացող մարդասիրական իրավիճակի պատճառով։ Հրադադարը գործում էր օրական տասը ժամ։ Այս ընթացքում զինվորականներին արգելվել էր գործողություններ իրականացնել Գազայում, կենտրոնական ճամբարներում և Ալ-Մավասի տարածքում։
«Այսօր (օգոստոսի 29-ին)՝ ժամը 10:00-ից սկսած, տեղական մարտավարական հրադադարը չի տարածվի Գազա քաղաքի տարածքի վրա, որը վտանգավոր մարտական ​​գոտի է», - ասվում է ԻՊՈւ մամուլի խոսնակի գրասենյակի հայտարարության մեջ։ Զինվորականները նաև հայտարարել են Գազայի հատվածում մարդասիրական ջանքերը շարունակելու իրենց մտադրության մասին։ Զուգահեռաբար, բանակը մտադիր է իրականացնել հարձակողական գործողություններ՝ ենթադրաբար «իսրայելցի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար»։