Սի Ծինփինը շեշտել է չինական ապրանքների՝ Ադրբեջանի տարածքով տեղափոխման կարևորությունը
Օգոստոսի 31-ին Չինաստանի Թիենծին քաղաքում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի հանդիպումը։
Ողջունելով Իլհամ Ալիևին՝ Սի Ծինփինը նրան անվանել է «սիրելի ընկեր», շնորհակալություն հայտնել՝ ՇՀԿ+ գագաթնաժողովին, ինչպես նաև Չինաստանի կողմից արտաքին ռազմական միջամտության և ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 80-ամյակի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառումներին և զորահանդեսին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար։
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև հաջող համագործակցություն է հաստատվել ավելի քան 30 տարի, և որ հարաբերությունները ներկայումս զարգանում են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մակարդակով, Սի Ծինփինը հիշել է Իլհամ Ալիևի պետական ​​այցը Չինաստան և անդրադարձել այդ այցի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումների կարևորությանը։
Չինաստանի նախագահը ընդգծել է Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև առևտրաշրջանառության աճը, էներգետիկայի ոլորտում, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի ոլորտում, համագործակցության ընդլայնումը և թվայնացումը։ Նշելով, որ ադրբեջանա-չինական համագործակցությունը նույնպես ամրապնդվում է «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախագծի շրջանակներում, Սի Ծինփինը նշել է չինական ապրանքների՝ Ադրբեջանի տարածքով տեղափոխման կարևորությունը և այս համատեքստում անդրադարձել է Տրանսկասպյան երթուղու նշանակությանը։
Չինաստանի նախագահը նշել է, որ իր երկիրը աջակցում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ Ադրբեջանի կապերի ընդլայնմանը։
Սի Ծինփինը նշել է ուղիղ երկխոսության կարևորությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկարատև խաղաղություն ապահովելու գործում։ Չինաստանի նախագահը նաև նշել է, որ Չինաստանը աջակցում է Ադրբեջանի ինքնիշխան զարգացման մոդելին և ընդգծել է Պեկինի հավատարմությունը այլ երկրների ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքին։