Ադրբեջանում նվազել են ստորգետնյա քաղցրահամ ջրի պաշարները և Կուր գետի հոսքի արագությունը
Ադրբեջանում նվազել են ստորգետնյա քաղցրահամ ջրի պաշարները, ինչպես նաև երկրի ջրամատակարարման հիմնական աղբյուրի՝ Կուր գետի հոսքի արագությունը։ Այս մասին հայտարարել է Ջրային ռեսուրսների օգտագործման և պաշտպանության պետական վերահսկողության ծառայության բաժնի պետ Ռաֆիգ Վերդիևը։
Նրա խոսքով՝ հանրապետության ստորգետնյա քաղցրահամ ջրի պաշարները 10-ից նվազել են մինչև մոտ 8 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Միևնույն ժամանակ, բաժնի պետը նշել է, որ ստորգետնյա քաղցրահամ ջրի պաշարները այսօր կազմում են 8,4 միլիարդ խորանարդ մետր, իսկ վերականգնվող քաղցրահամ ջրի ընդհանուր ծավալը հասնում է 26,2 միլիարդ խորանարդ մետրի։
«Այնուամենայնիվ, բնական աղբյուրներից եկող ջրի կորուստը հասնում է 25%-ի»,- ասել է Վերդիևը։
Նա ընդգծել է, որ դարի վերջին մեկ երրորդի ընթացքում Ադրբեջանի հիմնական ջրային ռեսուրսի՝ Կուր գետի ջրային հոսքի ծավալը նվազել է 9%-ով։ Ամենամեծ նվազումը նկատվել է այս ամռանը և կազմել է 19%։
«Տարեկան անկումն առավել նկատելի է Մինգեչաուրի ջրամբարի ստորին հատվածներում՝ այս ցուցանիշը կազմել է 28%»,- ամփոփել է Վերդիևը։