«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնագրի բովանդակությունը սկեպտիկ գնահատականներ է ծնել». Լավրով
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում (ՄԳԻՄՕ) իր ելույթում ասել է, որ շատ բաների շուրջ համաձայնություն չկա:
Արտգործնախարարը ընդգծել է, որ փաստաթղթի հրապարակումից հետո համաձայնագրի բովանդակությունը սկեպտիկ գնահատականներ է առաջացրել։
«Սակայն մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես այն [համաձայնագիրը] կգործի, քանի որ Վաշինգթոնում հանդիպումից հետո առաջին մի քանի օրերին լսված բոլոր ոգևորված ակնարկները, փաստաթղթի հրապարակման ժամանակ, ինչ-որ կերպ փոխվեցին սկեպտիկ գնահատականների,- ասել է Լավրովը,- պարզվում է, այնտեղ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»։ Նախարարը նշել է, որ համաձայնագիրը, հավանաբար, չի կարողանա դառնալ իրական խաղաղության պայմանագիր, քանի որ այն կնքվել է տեղեկատվական տարածքում արձագանք առաջացնելու համար։
«Ես կարծում եմ, որ նման մեթոդն իրավունք ունի գոյություն ունենալու, բայց եթե դրան ոչինչ չհաջորդի, ապա այն պարզապես կմնա՝ որպես բռնկում, և մենք շահագրգռված ենք իրական խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ», - ասել է Լավրովը։