Նեպալի նախագահ Ռամ Չանդրա Պաուդելը հրաժարական չի տվել
Նեպալի նախագահ Ռամ Չանդրա Պաուդելը հրաժարական չի տվել, չնայած երկրում զանգվածային բողոքի ցույցերի վերաբերյալ նախկինում տարածված հաղորդագրություններին։
Այս մասին հայտնել է India Today հեռուստաալիքը՝ հղում անելով պետության ղեկավարի գրասենյակի հայտարարությանը։
Սեպտեմբերի 4-ին Նեպալի կառավարությունը սահմանափակումներ է սահմանել Facebook-ի և Instagram-ի, ինչպես նաև WhatsApp-ի վրա, որոնք սահմանված ժամկետում չեն գրանցվել երկրի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունում։ Սեպտեմբերի 8-ին Կատմանդուում և Նեպալի մի շարք այլ խոշոր քաղաքներում զանգվածային բողոքի ցույցեր են սկսվել կառավարության միջոցառումներին դեմ հանդես եկող հազարավոր ցուցարարների մասնակցությամբ։ Մայրաքաղաք են ուղարկվել զինվորականներ՝ կարգուկանոն պահպանելու համար, և սահմանվել է անսահմանափակ պարետային ժամ։ Մինչ օրս զոհվել է 22 մարդ, վիրավորվել է ավելի քան 500 մարդ։ Սեպտեմբերի 9-ին, բողոքի ցույցերի ֆոնին, իշխանությունները վերացրել են սոցիալական ցանցերի արգելքը։ Նեպալի վարչապետ Շարմա Օլին հրաժարական է տվել, և երկրի նախագահը ընդունել է հրաժարականը։