ԵՄ-ն Լեհաստանին հատկացրել է գրեթե 44 միլիարդ եվրո պաշտպանության համար
Եվրոհանձնաժողովը հաստատել է Լեհաստանին 43,7 միլիարդ եվրոյի վարկի տրամադրումը ԵՄ SAFE (Եվրոպայի անվտանգության գործողություններ) ծրագրի շրջանակներում: Այս մասին հայտարարել է Լեհաստանի փոխվարչապետ և ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը: X-ում իր հայտարարության մեջ նա նշել է, որ ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 19 հայտ՝ ընդհանուր 150 միլիարդ եվրոյի համար։
Պաշտպանության նախարարության ղեկավարը ընդգծել է, որ միջոցների զգալի մասը կօգտագործվի ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևի ամրապնդման համար: Նրա խոսքով, այս որոշումը կարևոր նշանակություն ունի Լեհաստանի ապագա կարողությունների և բանակի վերափոխման ծրագրի արագացման համար: Նա նաև հավելել է, որ երկրի ռազմական արդյունաբերությունը շուտով պետք է դառնա ազգային տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկը։
Կոսինյակ-Կամիշը բացատրել է, որ ֆինանսավորումը կօգտագործվի Piorun կարճ հեռահարության զենիթահրթիռային համակարգերի, Borsuk հետևակի մարտական ​​մեքենաների, Baobab-K հեռակառավարվող ականազերծող մեքենաների և սահմանների պաշտպանության համար անհրաժեշտ այլ զենքերի արտադրության համար: Նախարարը նշել է, որ հատուկ շեշտը կդրվի «Արևելյան վահան» (Tarcza Wschod) ծրագրի, ինչպես նաև անօդաչու համակարգերի, հակաօդային և հրթիռային պաշտպանության համակարգերի մշակման վրա։
Լեհաստանից բացի, մասնակցության հայտ են ներկայացրել Բելգիան, Բուլղարիան, Հունգարիան, Իսպանիան, Կիպրոսը, Լիտվան, Ֆինլանդիան, Չեխիան և Էստոնիան։