The European Union's 150 billion euros ($176 billion) in cheap loans for defence projects have been fully taken up by a total of 19 EU countries, with Poland securing the biggest portion of the loans, the European Commission said on Tuesday.
The scheme, called Security Action For Europe (SAFE), is a joint borrowing scheme, backed by the EU budget to boost the EU's defence capabilities, address critical gaps, and buy defence products to prepare for the threat of military aggression from Russia or Belarus. There was a lot of skepticism about possible low interest. Now we see the contrary. The interest from the member states has been a resounding success. Not only Eastern frontier countries are interested," EU Defence Commissioner Andrius Kubilius told a news conference.
Poland will get the lion's share of the total, at 43.7 billion euros ($51 billion), with Romania in second place with 16.7 billion.
Hungary and France will get 16.2 billion euros each, Italy 14.9 billion, Belgium 8.3 billion, Lithuania 6.4 billion, Portugal 5.8 billion and Latvia 5.7 billion, among others.
Also participating in the loans are Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, Greece, Slovakia and Spain. Eight EU countries did not apply for the loans because they could borrow at comparable or better rates themselves, the Commission said.