«Դեմոկրատները հանցագործության աջակից են»․ Սպիտակ տուն
Սպիտակ տունը մեղադրել է ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության քաղաքական գործիչներին և նրանց կողմնակիցներին հանցագործությանը աջակցելու մեջ՝ ամերիկացի պահպանողական ակտիվիստ Չարլի Քըրքի և ուկրաինացի փախստական Իրինա Զարուցկայայի սպանությունների ֆոնին։
«Դեմոկրատները հանցագործության կողմնակից են», - ասվում է Սպիտակ տան պաշտոնական էջի X-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Սպիտակ տան կողմից հրապարակված գրառման մեջ ներառված են նաև ամերիկյան լրատվամիջոցների վերնագրեր, որոնք թվարկում են վերջին ամիսների աղմկահարույց հանցագործությունները, այդ թվում՝ զանգվածային սպանությունները, և քննադատում են դեմոկրատների կողմից հանցագործությանը պատշաճ կերպով չարձագանքելու անկարողությունը։ Գրառման մեջ առանձնանում է Զարուցկայայի սպանության մասին վերնագիրը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Չարլի Քըրքը մահացել է մահափորձից հետո։ Ամերիկացի առաջնորդը ցավակցություն է հայտնել ակտիվիստի ընտանիքին։ Ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ Քըրքի վրա կրակել են սեպտեմբերի 10-ին՝ Յուտա նահանգի Օրեմ քաղաքի համալսարանում իր ելույթի ժամանակ։ Նա մահացել է հիվանդանոցում։
Հիշեցնենք՝ Օգոստոսի 22-ին ամերիկացի ԴեԿառլոս Բրաունը տրամվայի մեջ դանակով հարձակվել է 23-ամյա ուկրաինացի փախստական Իրինա Զարուցկայայի վրա։ Աղջիկը մահացել է տեղում ստացած վնասվածքներից։ Բրաունը հետագայում ձերբակալվել է և մեղադրվել սպանության մեջ։ Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Թրամփը, հանցագործը կրկնակի հանցագործ էր. ոստիկանությունը նրան ձերբակալել էր առնվազն 14 անգամ, բայց ամեն անգամ նա ազատ էր արձակվել գրավի դիմաց՝ առանց որևէ գումար վճարելու։