«Հուսով եմ՝ Բաքվում սիոնիստ ռաբբիների համաժողովի մասին լուրերը իրական չեն»․ Վելայաթի
Ինչպես հաղորդում է Tasnim news-ը՝ հղում անելով Fars լրատվական գործակալությանը, որոշ լրատվամիջոցներ վերջերս հաղորդել են նոյեմբերի կեսերին Ադրբեջանում կայանալիք ռաբբիների համաժողովի մասին՝ նշելով, որ դրան կմասնակցեն 500 հրեա ռաբբիներ։
Այս առումով, Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին Fars լրատվական գործակալությանը տված բացառիկ գրառման մեջ անդրադարձել է այս թեմային և քննադատել Ադրբեջանի այս գործողությունները։
Ստորև ներկայացված է Ալի Աքբար Վելայաթիի գրառման տեքստի մի մասը. «Սիոնիստ ռաբբիների շիա մուսուլմանական երկրում հանդիպման մասին լուրը շատ զարմանալի և ցավալի է, և ես հույս ունեմ, որ այն իրականությանը չի համապատասխանում։ Սա առաջին անգամն է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը խախտում է սա, և սա հակաիսլամական գործողություն է ամբողջ աշխարհի շիաների արժանապատվության դեմ։
Իհարկե, Ադրբեջանի ժողովուրդը, որը գրեթե 1200 տարի մուսուլման է, դժգոհ կլինի դրանից։
Այս անտրամաբանական, հակաիսլամական և անմարդկային քայլը, ի վերջո, կվնասի Ադրբեջանին և ոչնչի կհանգեցնի։
Հարկ է նշել, որ վերջին օրերին տարբեր հրեական կայքեր նույնպես հաղորդել են, որ նոյեմբերի 4-ից 6-ը Ադրբեջանի Հանրապետությունում կանցկացվեն Եվրոպայի ռաբբիների կոնգրեսի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումներ, և որ գագաթնաժողովին սպասվում է Իսրայելի ներկայացուցիչների մասնակցությունը։
Կանադական International Jewish News կայքը 7 օր առաջ գրել էր, որ Բաքվում կայանալիք կոնֆերանսը ավելին է, քան պարզապես կրոնական միջոցառում։
Մյուս կողմից, Թել Ավիվում Ադրբեջանի զբոսաշրջության գրասենյակի տնօրենի խոսքով, ադրբեջանական AZAL ավիաընկերությունը շաբաթական 14 չվերթ է իրականացնում Բաքվի և Թել Ավիվի միջև։
Հոկտեմբերին նախատեսվում է նաև սիոնիստական ​​ավիաընկերության գործարկում, որը շաբաթական կիրականացնի երեք չվերթ, ինչը կնշանակի Ադրբեջանի և սիոնիստական ​​ռեժիմի միջև հարաբերությունների կարգավորում բարձր մակարդակով»։