Իտալական դատարանը թույլատրել է «Հյուսիսային հոսք»-ի պայթյունի համար կասկածվող ուկրաինացու արտահանձնումը Գերմանիային
Չորեքշաբթի, 17 սեպտեմբերի, 2025 թ., 00:44
Բոլոնիայի վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել Ուկրաինայի քաղաքացի Սերգեյ Կուզնեցովին Գերմանիային արտահանձնելու վերաբերյալ: Նա կասկածվում է 2022 թվականի աշնանը ռուսական «Հյուսիսային հոսք» գազատարները պայթեցնելու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը: Ձերբակալվածը մտադիր է բողոքարկել այս որոշումը վերադաս դատարանում: Փաստաբան Նիկոլա Կանեստրինին պնդել է, որ իր պաշտպանյալի արդար դատաքննության իրավունքը խախտվել է: Նրա կարծիքով, Կուզնեցովը ձերբակալվել է անօրինական կերպով, քանի որ նա ունի ֆունկցիոնալ անձեռնմխելիություն, որը պաշտպանում է զինծառայողներին քրեական հետապնդումից՝ հրամաններով կատարված գործողությունների համար:
Կուզնեցովը ձերբակալվել է օգոստոսի 21-ին Ռիմինի նահանգում՝ Գերմանիայի խնդրանքով, որտեղ նրան մեղադրում են պայթյուն կազմակերպելու դավադրության, հակասահմանադրական դիվերսիայի և կարևոր օբյեկտների ոչնչացման համար: Գերմանացի քննիչների տվյալներով՝ նա եղել է Բալթիկ ծովում «Հյուսիսային հոսք» գազատարների վրա պայթուցիկ սարքեր տեղադրած խմբի անդամ, մասնավորապես՝ նա այս գործողության համակարգողներից մեկն է եղել:
Իրենց ծրագիրն իրականացնելու համար հանցակիցները վարձակալել են «Անդրոմեդա» առագաստանավ՝ օգտագործելով կեղծ փաստաթղթեր: Նավը ծով դուրս է եկել Ռոստոկի նավահանգստից, իսկ ուղևորները հետագայում ականապատել են գազատարները դանիական Բորնհոլմ կղզու մոտ։ Կուզնեցովն ինքը չի ընդունել իր մեղքը՝ նշելով, որ այդ ժամանակ գտնվել է Ուկրաինայում։ Գերմանիայում նրան սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում։
Կուզնեցովը «Հյուսիսային հոսք»-ի պայթյունի գործով ձերբակալված առաջին անձն է։ The Wall Street Journal-ի աղբյուրների համաձայն՝ նա Ուկրաինայի զինված ուժերի թոշակառու կապիտան է, որը ծառայել է էլիտար ստորաբաժանումում, որը պաշտպանել է Կիևը Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժման առաջին ամիսներին։ Դիվերսիայի համար կասկածվող մեկ այլ՝ ջրասուզորդության հրահանգիչ Վլադիմիր Ժուրավլյովը, կարողացել է լքել Գերմանիան ձերբակալման օրդերի հրապարակումից մի քանի օր առաջ՝ նախ մեկնելով Լեհաստան, ապա տեղափոխվելով Ուկրաինա դեսպանատան մեքենայով։
«Հյուսիսային հոսք»-ում, որի միջոցով Ռուսաստանը գազ էր մատակարարում Եվրոպային, պայթյունները տեղի են ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերի 26-ին։ Առաջին խողովակաշարով մղումը այդ ժամանակ դադարեցվել էր վերանորոգման աշխատանքների պատճառով, իսկ երկրորդը երբեք չի գործարկվել։ Պայթյունների հետևանքով վնասվել են չորս գծերից երեքը։
Գերմանական և ամերիկյան լրատվամիջոցների տվյալներով՝ գործողությունը մշակվել է ուկրաինացի սպաների խմբի կողմից, ծրագիրը հաստատվել է Վալերի Զալուժնիի կողմից, որն այդ ժամանակ զբաղեցնում էր Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնը։ Հետագայում ԿՀՎ-ն իմացել է այդ մասին և զգուշացրել երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին ռուսական գազատարները պայթեցնելու մասին։ Նա պահանջել է դադարեցնել նախապատրաստական ​​աշխատանքները, սակայն Զալուժնին անտեսել է հրամանը։
Լրատվամիջոցները գրել են, որ գործողության մեջ կենտրոնական դեր է խաղացել Գլխավոր հետախուզական վարչության գնդապետ, Ուկրաինայի հատուկ գործողությունների ուժերի ստորաբաժանումներից մեկի նախկին հրամանատար Ռոման Չերվինսկին։ Նա ինքը Spiegel-ին ասել է, որ «այս հարձակման հետևանքները օգուտ էին ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև Գերմանիայի համար», և «ով պայթեցրել է խողովակները, հարձակվել է ռազմական թիրախի վրա», ինչը պատերազմական ժամանակներում օրենք չի խախտում։