Գերմանիան օդ է բարձրացրել կործանիչներ՝ Բալթիկ ծովի վրա հայտնված ռուսական «Իլ-20»-ների պատճառով
Ռուսական հետախուզական ինքնաթիռը հայտնվել է Բալթիկ ծովի միջազգային օդային տարածքում՝ առանց կապի։ Գերմանիան ՆԱՏՕ-ի խնդրանքով օդ է բարձրացրել երկու Eurofighter ինքնաթիռ։
Գերմանիայի ՌՕՈւ-ի (Luftwaffe) երկու Eurofighter կործանիչներ օդ են բարձրացել Գերմանիայի Ռոստոկ-Լագե քաղաքից՝ ՆԱՏՕ-ի խնդրանքով, այն բանից հետո, երբ Բալթիկ ծովի օդային տարածքում նկատվել է ռուսական «Իլ-20Մ» ռազմական հետախուզական ինքնաթիռ, հաղորդում է dpa-ն կիրակի՝ սեպտեմբերի 21-ին՝ հղում անելով Գերմանիայի ՌՕՈւ-ին։
Անհայտ ինքնաթիռը գտնվել է միջազգային օդային տարածքում՝ առանց թռիչքի պլանի և կապ չի հաստատել։ Գերմանիայի ՌՕՈւ-ն հայտնել է, որ ինքնաթիռի տեսակը որոշվել է այսպես կոչված «արտաքին նույնականացման» միջոցով։
Մեկ այլ հաղորդագրության համաձայն՝ Գերմանիայի ՌՕՈւ կործանիչները ուղեկցել են ռուսական հետախուզական ինքնաթիռներին մինչև դրանց փոխարինումը ՆԱՏՕ-ի գործընկեր Շվեդիայի ինքնաթիռներով։