Լուկաշենկոն Փաշինյանին օգնություն է առաջարկել միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրավիրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին օգնություն խնդրել Մինսկից և Մոսկվայից միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացման գործում։ Բելառուսի առաջնորդն այս հայտարարությունն արել է Գլոբալ ատոմային ֆորումի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այո՛, Նիկոլ Վովաևիչ, անհրաժեշտության դեպքում խնդրում ենք կապվել մեզ հետ։ Եթե [Ռուսաստանի] նախագահը հաստատի, մենք պատրաստ ենք սկսել»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Լուկաշենկոն հավելել է, որ Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել այլ երկրներում ատոմակայանների կառուցմանը։
Ֆորումի ընթացքում Լուկաշենկոն նաև հայտարարել է, որ Բելառուսը շնորհակալ է Ռուսաստանին և նրա նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ատոմակայանի կառուցման գործում ցուցաբերած օգնության համար։ Նա հավելել է, որ Մոսկվայի շնորհիվ Բելառուսը դարձել է իսկական միջուկային տերություն։
«Աշխարհի ատոմային շաբաթ» միջազգային ֆորումը կընթանա սեպտեմբերի 25-28-ը։ Այս տարվա միջոցառումը, որը նվիրված է միջուկային և դրան առնչվող արդյունաբերություններին, համընկնում է Ռուսաստանի միջուկային արդյունաբերության 80-ամյակի հետ։