Նեթանյահուի ինքնաթիռը խուսափել է Եվրոպայի օդային տարածքից՝ ՄՔԴ-ի որոշման պատճառով
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի ինքնաթիռը, որը մեկնում էր Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու, Միջազգային քրեական դատարանի (ICC) կողմից տրված ձերբակալման որոշման պատճառով փոխել է ուղղությունը և խուսափել է Եվրոպայի օդային տարածքի մեծ մասից։ Այս մասին հաղորդում է AFP-ն։
Ըստ հաղորդագրությունների՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը թույլատրել է ինքնաթիռին թռչել իր տարածքի վրայով, սակայն երթուղին փոխվել է՝ Հունաստանի և Իտալիայի վրայով ուղղություն վերցնելով դեպի Ջիբրալթարի նեղուց։
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրը հաստատել է, որ Փարիզը նախնական թույլտվություն է տվել Իսրայելի վարչապետի ինքնաթիռին։ Սակայն իսրայելական լրատվամիջոցները փոխելը բացատրել են որպես անհրաժեշտություն՝ ICC անդամ պետությունների օդային տարածքից խուսափելու համար։ Դա պայմանավորված է դատարանի որոշման համաձայն՝ Նեթանյահուի ձերբակալման վտանգով՝ չպլանավորված վայրէջքի դեպքում։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի նոյեմբերին Միջազգային քրեական դատարանը ձերբակալման օրդերներ է տվել Բենիամին Նեթանյահուի և նախկին պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի համար։ ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության խոսնակ Փիթեր Սթանոն հայտարարել է, որ ԵՄ բոլոր երկրներն աջակցում են ՄՔԴ-ին և պարտավոր են կատարել դրա օրդերները։