ՌԴ-ում դեռահասներ են ձերբակալվել՝ ահաբեկչություն նախապատրաստելու համար
Ռուսաստանի չորս շրջաններում վեց դեռահաս է ձերբակալվել ահաբեկչական հարձակումներ հրահրելու և նախապատրաստելու համար, հայտնում է ՌԴ Քննչական կոմիտեն։ Հարուցվել են քրեական գործեր։
Օրինակ՝ Օրենբուրգի մարզում 15-ամյա դեռահասը մասնակցել է միջազգային ահաբեկչական շարժման գործունեությանը, հաղորդում է գործակալությունը։ Օգոստոսին Բաշկորտոստանի 14-ամյա բնակիչը սոցիալական ցանցերում տարածել է Բլագովեշչենսկի ուսումնական հաստատություններում զանգվածային սպանություններ պլանավորելու մասին տեղեկատվություն, հաղորդում է գործակալությունը։
2024 թվականի հունիսին Բրյանսկից Telegram ալիքի անչափահաս ադմինիստրատորը հրապարակել է տեսանյութ, որում արդարացնում է Ռուսաստանում արգելված ահաբեկչական կազմակերպության գործունեությունը։ Չելյաբինսկի մարզում երեք անչափահաս, ակնթարթային հաղորդագրությունների միջոցով հրահանգներ ստանալուց հետո, փորձել են հրկիզել երկաթուղային փոխանցման պահարանը։