«ՌԴ-ն Եվրոպայից թույլ է»․ Օրբան
Ռուսաստանը Եվրոպայից ավելի թույլ է՝ թե՛ ռազմական առումով, թե՛ տնտեսապես։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Ռուսաստանն ունի 130 միլիոն բնակչություն, ԵՄ-ն՝ 400 միլիոն։ ԵՄ-ն մեծ տնտեսություն է, մինչդեռ Ռուսաստանի տնտեսությունը շատ ավելի փոքր է։ Նրանք խաղ են խաղում՝ մտածելով, որ մենք ավելի թույլ ենք»։
Օրբանը նաև նշել է, որ «եթե Հունգարիայում առաջանա Լեհաստանում ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված իրավիճակ, ապա կտրվի պատասխան»։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ Հունգարիան կշարունակի նավթ և գազ գնել Ռուսաստանից։ «Կա համաձայնեցված գին, որն ավելի ցածր է, քան եթե նավթն ու գազը գան այլ երկրներից։ Եթե մենք դրանք գնենք ավելի բարձր գնով, մենք դրանք կվաճառենք ավելի բարձր գնով, և դա հունգարական ընտանիքներին ավելի թանկ կնստի», - բացատրել է վարչապետը։