Պուտինը որոշել է բռնագրավել արևմտյան ընկերությունների ակտիվները Ռուսաստանում՝ ի պատասխան ԵՄ պահուստների բռնագրավման
Չորեքշաբթի, 01 հոկտեմբերի, 2025 թ., 21:32
Կրեմլը նախատեսում է սկսել արևմտյան ընկերությունների ակտիվների ազգայնացման ալիք Ռուսաստանում, եթե Եվրոմիությունը որոշի բռնագրավել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի սառեցված պահուստները Ուկրաինային «փոխհատուցման վարկ» տրամադրելու համար, հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրին։
Գործակալության աղբյուրի խոսքով՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից երեկ ստորագրված հրամանագիրը նպատակ ունի իրականացնել այս ծրագիրը։ Հրամանագրի համաձայն՝ ազգայնացված ակտիվների վաճառքի ժամկետը արագացվում է՝ դրանց գնահատման համար կհատկացվի 10 օր։ Կրճատվում է նաև սեփականության գրանցման և փոխանցման ժամկետը (հրամանագրում չի նշվում, թե որքանով)։ Բռնագրավված ակտիվների վաճառքով կզբաղվի պետական ​​պաշտպանական «Պրոմսվյազբանկ» ընկերությունը։ Հրամանագրում նշվում է, որ նոր միջոցառումները ներդրվում են ի պատասխան ԱՄՆ-ի և «նրա հետ համաձայնեցված պետությունների» «անբարյացակամ» գործողությունների։
Bloomberg-ի աղբյուրը բացատրել է, որ հրամանագիրը նպատակ ունի արագացնել այն ընկերությունների, այդ թվում՝ օտարերկրյա, վաճառքը, որոնք դարձել են ռուսական սեփականություն։ Եթե ​​Եվրոմիությունը սկսի առգրավել ռուսական ակտիվները, Մոսկվան կպատասխանի համաչափ միջոցներով, հավելեց նա։
Չնայած պատժամիջոցներին, որոնք Ռուսաստանը կիրառել է աշխարհի ցանկացած այլ երկրից ավելի շատ՝ գերազանցելով Իրանն ու Հյուսիսային Կորեան, հարյուրավոր արևմտյան ընկերություններ շարունակում են գործել երկրում։ Դրանց թվում են եվրոպական UniCredit և Raiffeisen Bank բանկերը, ինչպես նաև սննդի հսկաներ PepsiCo և Mondelez ընկերությունները։
Չնայած կոշտ հռետորաբանությանը և սպառնալիքներին, շատ դեպքերում Կրեմլը ձեռնպահ է մնացել օտարերկրյա բիզնեսների ակտիվների անմիջական առգրավումից՝ նախընտրելով ժամանակավոր կառավարում սահմանել և ռուս սեփականատերերին մեծ զեղչերով վաճառք իրականացնել։
Սակայն այս դիրքորոշումը կարող է փոխվել, եթե ԵՄ-ն քայլեր ձեռնարկի Ռուսաստանի ինքնիշխան ակտիվները առգրավելու համար, որոնցից 200 միլիարդ եվրոն սառեցվել է եվրոպական երկրներում։ ԵՄ ծրագրի համաձայն՝ մոտավորապես 140 միլիարդ եվրո կարող է փոխանցվել Կիևին։ Ուկրաինան վարկը կվերադարձնի միայն խաղաղության համաձայնագրի շրջանակներում Ռուսաստանից պատերազմական փոխհատուցում ստանալուց հետո, ինչը գործնականում թույլ կտա Կիևին օգտագործել միջոցները հիմա՝ առանց Մոսկվայից մարման սպասելու։
Պուտինի հրամանագիրը, ինչպես նշում է Bloomberg-ը, կարող է նաև օգտագործվել ռուս սեփականատերերից առգրավված ընկերությունների վաճառքը արագացնելու համար: Դրանց ընդհանուր արժեքը 2022 թվականի սկզբից ի վեր հասել է 3.9 տրիլիոն ռուբլու կամ 48 միլիարդ դոլարի, ըստ Nektorov, Saveliev & Partners-ի գնահատականների։
Յուկոսի դարաշրջանից ի վեր աննախադեպ ազգայնացումների ալիքն արդեն իսկ պետական ​​սեփականություն է բերել խոշորագույն ավտոսրահի՝ Rolf-ի, Չելյաբինսկի էլեկտրամետալուրգիական գործարանի (CHEMK), երկրի խոշորագույն հացահատիկի առևտրական՝ Rodnye Polya-ի, խոշորագույն պահեստային օպերատոր՝ Raven Russia-ի, խոշորագույն կապարի արտադրող՝ Dalpolimetall-ի, ոսկու արդյունահանման՝ Yuzhuralzoloto ընկերության և Դոմոդեդովո օդանավակայանի։