Իսրայելական բանակը «Սումուդ» նավատորմից ձերբակալել է 48 թուրք ակտիվիստի
Իսրայելական ուժերը գրավել են «Սումուդ» նավատորմի 13 նավ, որոնք մարդասիրական օգնություն էին հասցնում Գազայի հատվածի ափին գտնվող պաղեստինցիներին։
Այս մասին նրանց տեղեկացրել է Միջազգային առաքելության տեղեկատվական կոմիտեն։
«Ալ Մայադին» հեռուստաընկերությունը, հղում անելով կոմիտեին, հաղորդել է, որ իսրայելական ուժերը ուժ են կիրառում նավերի դեմ, դիտավորյալ հարվածում են դրանց, օգտագործում ջրցան մեքենաներ և վատ են վերաբերվում ձերբակալված ակտիվիստներին։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ գրավվել է չորս նավ և ձերբակալվել է 70 ակտիվիստ։
Նավատորմի ներկայացուցիչը Թուրքիայում նույնպես գրավոր հայտարարություն է տարածել նավերի վրա Իսրայելի հարձակման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ գրավվել է ընդհանուր առմամբ 15 նավ, ինչը ձերբակալված թուրք ակտիվիստների թիվը հասցնում է 25-ի։
Վերջին տվյալներով՝ Գազա մարդասիրական օգնություն տեղափոխող «Սումուդ» միջազգային նավատորմի վրա հարձակման ժամանակ իսրայելական զինվորականների կողմից ձերբակալված թուրք ակտիվիստների թիվը հասել է 48-ի։
Այս տեղեկատվությունը հրապարակել է միջազգային նավատորմի Թուրքիայի ներկայացուցիչը։ Հրապարակվել է նաև անձանց ցուցակը: