Մոսկվայում ձերբակալվել է գործարար Իբրահիմ Սուլեյմանովը
Դաղստանցի գործարար Իբրահիմ Սուլեյմանովը Մոսկվայում ձերբակալվել է սպանության կասկածանքով։ Այս մասին հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները։
«Իբրահիմ Սուլեյմանովը Մոսկվայում ձերբակալվել է Ռուսաստանի Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածով (սպանություն) նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով», - հայտնել է ՏԱՍՍ-ի աղբյուրը։
Ըստ «Իզվեստիայի», Սուլեյմանովը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 2-ին՝ 21 տարի առաջ կատարված հանցագործության՝ Ֆինանսական վերականգնման և սնանկացման դաշնային ծառայության (FSFO) նախկին ղեկավար Գեորգի Տալի սպանության գործով:
SPARK-ի տվյալներով՝ Իբրահիմ Սուլեյմանովը բաժնեմասեր ունի «Միքսվել» ՍՊԸ-ում (24.8%) և «Ունիվերսուս» ՍՊԸ-ում (40%)։ Ռասուլ Իբրահիմովիչ Սուլեյմանովը նաև երկու ընկերությունների համասեփականատեր է (նա յուրաքանչյուրում ունի մոտավորապես 25% բաժնեմաս)։ Նա նաև 37.5% բաժնեմաս ունի «Ավտո Վալ» ՍՊԸ-ում, որը նշված է որպես «Սիրենա Թրևել»-ի առնվազն նախկին համասեփականատեր (20%)։
«Իզվեստիան» հաղորդում է, որ Իբրահիմ Սուլեյմանովը նախկինում ունեցել է քրեական անցյալ. 2007 թվականին նրան և իր գործընկեր Տետևոս Սուրինովին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 1-ին և 4-րդ մասերով (խարդախություն) և Քրեական օրենսգրքի 174-րդ հոդվածով (փողերի լվացում)։ Վնասի չափը գնահատվել է ավելի քան 4,5 միլիոն դոլար, իսկ մեղադրյալները դատապարտվել են 10 տարվա ազատազրկման։ Սուլեյմանովը բանտից ազատ է արձակվել ավելի վաղ՝ 2015 թվականին, պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակմամբ։