Վրաստանում ՏԻՄ ընտրություններ են
Այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, Վրաստանում տեղի են ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ: Քաղաքացիները կընտրեն քաղաքապետեր 64 քաղաքներում և քաղաքային խորհուրդների (սակրեբուլո) ավելի քան 2000 անդամի:
Քվեարկությունն անցկացվում է խառը համակարգով. քաղաքապետերը կընտրվեն առաջին փուլում, եթե ստանան ձայների 50%-ից ավելին: Կուսակցությունների համար սակրեբուլոներ մուտք գործելու համար սահմանվել է 4% շեմ:
Ընտրություններին մասնակցում է 12 կուսակցություն՝ առաջադրված ավելի քան 7000 թեկնածուով: Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության թեկնածուները 27 համայնքներում մրցակից չունեն, իսկ ևս 25-ում՝ միայն մեկ մրցակից: Թբիլիսիում քաղաքապետի պաշտոնի համար պայքարում է 9 թեկնածու:
Ընդդիմադիր ութ առաջատար ուժեր հրաժարվել են մասնակցել ընտրություններին՝ հրաժարվելով ճանաչել իշխանությունների լեգիտիմությունը 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Նրանց առաջնորդները բանտում են: