«ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատանդների ազատ արձակման բանակցությունները շատ լավ են ընթանում». Թրամփ
ՀԱՄԱՍ արմատական պաղեստինյան շարժման կողմից պատանդների ազատ արձակման բանակցությունները շատ լավ են ընթանում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան Հարավային մարգագետնում լրագրողների հետ զրույցում։ «Բանակցությունները հենց հիմա ընթանում են։ Դրանք սկսվել են վերջին մի քանի օրերին։ Կտեսնենք, թե ինչպես կընթանան, բայց ես լսում եմ, որ դրանք շատ լավ են ընթանում»,- ասել է Թրամփը։
Սեպտեմբերի 29-ին Սպիտակ տունը հրապարակել է ամերիկացի առաջնորդի «համալիր ծրագիրը», որն ուղղված է Գազայի հակամարտության կարգավորմանը։ Փաստաթուղթը բաղկացած է 20 կետից։ Այն, ի թիվս այլնի, կոչ է անում պաղեստինյան անկլավում ժամանակավոր արտաքին կառավարման սահմանմանը և այնտեղ միջազգային ուժերի տեղակայմանը։ Իսրայելը հայտարարել է այս ծրագրի հետ իր համաձայնության մասին։