«Պուտինը պարզապես ծիծաղում է Արևմուտքի վրա». Զելենսկի
Ռուսաստանը ձմռանն ընդառաջ սաստկացնում է Ուկրաինայի գազային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները, սակայն միջազգային արձագանքը մնում է թույլ։
Ուկրաինայի ախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այս մասին հայտարարել է իր տեսաուղերձում։ «Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարվածի հետևանքները շարունակում են վերացվել. դա զանգվածային հարված է, և ռուսները նույնիսկ չեն փորձում թաքցնել իրենց իրական նպատակները։ Նպատակակետերի մեծ մասը քաղաքացիական օբյեկտներ են, սովորական ենթակառուցվածքներ։ Սա ներառում է էներգետիկա, քաղաքացիական ձեռնարկություններ, պահեստներ և, մասնավորապես, քաղաքացիական ապրանքների պահեստներ։ Դա նաև մեր լոգիստիկան է՝ երկաթուղային լոգիստիկան, որը ապահովում է համայնքների և տնտեսության բնականոն գործունեությունը։ Տասնյակ սովորական բնակելի շենքեր նույնպես վնասվել են»,- նշել է նա։
«Հենց դրա համար է Պուտինը սա անում. նա պարզապես ծիծաղում է Արևմուտքի վրա, նրա լռության և ուժեղ արձագանքի բացակայության վրա։ Ռուսաստանը մերժել է պատերազմը դադարեցնելու կամ առնվազն հարձակումները դադարեցնելու բոլոր առաջարկները։ Ռուսաստանը բացահայտորեն փորձում է ոչնչացնել մեր քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, և հենց հիմա՝ ձմռան շեմին, դա մեր գազի ենթակառուցվածքն է, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը և փոխանցումը։ Աշխարհի կողմից իրական արձագանք չի եղել։ Մենք կպայքարենք, որպեսզի աշխարհը չլռի, և որ Ռուսաստանը զգա արձագանքը»,- ընդգծել է Զելենսկին։