ՀԱՄԱՍ-ը հերքում է` զորքերը հանելու վերաբերյալ պահանջ չի դրել
ՀԱՄԱՍ-ի խոսնակ Իզզաթ ալ-Ռիշկը հայտարարել է, որ այն տեղեկությունները, թե պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունն Իսրայելի հետ բանակցությունների ընթացքում պահանջել է իսրայելական զորքերի դուրսբերումը Գազայի հատվածից՝ պատանդների փոխանակումից առաջ, կեղծ են։
«Sky News Arabia-ի աղբյուրներին վերագրվող տեղեկությունները Եգիպտոսում ընթացող բանակցությունների ընթացքում շարժման դիրքորոշումների վերաբերյալ սխալ են և մոլորեցնող»,- ասել է նա իր Telegram ալիքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Sky News Arabia-ն, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ անուղղակի շփումների առաջին փուլի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը «պայմաններ է դրել հրադադարի, իսրայելական ուժերի դուրսբերման համար Գազայի հատվածի հիմնական շրջաններից և բնակելի շրջաններից՝ պատանդներին ազատ արձակելու գործընթացի սկսվելուց առաջ»։
Միևնույն ժամանակ, TRT-ն, հղում անելով անվտանգության աղբյուրներին, հայտնել է, որ Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) ղեկավար Իբրահիմ Քալինը կմասնակցի Գազայի հատվածում հոկտեմբերի 8-ին Եգիպտոսում նախատեսված հրադադարի բանակցություններին։ Այցելությունից առաջ Քալինը խորհրդակցություններ է անցկացրել ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի, Կատարի և ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչների հետ։