Պուտինը AZAL-ի կործանումը կապել է երկնքում ուկրաինական ԱԹՍ-ների առկայության հետ
Ռուսաստանի ՀՕՊ համակարգի կողմից արձակված երկու հրթիռները ուղղակիորեն չեն հարվածել AZAL ինքնաթիռին, այլ պայթել են մի քանի մետր հեռավորության վրա, հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ըստ Ռուսաստանի նախագահի, ինքնաթիռը, ամենայն հավանականությամբ, հարվածվել է բեկորների և որ ինքնաթիռի կործանման պատճառները, ի թիվս այլ բաների, կապված են երկնքում գտնվող ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքի հետ։
Պուտինը նշել է, որ AZAL-ի անձնակազմին խնդրել են վայրէջք կատարել Մախաչկալայում, սակայն նրանք որոշել են վերադառնալ իրենց հայրենի օդանավակայան։ Նա հավելել է, որ միջադեպի վերլուծությունից հետո պարզ են դարձել վթարի պատճառները։
Նախագահը ընդգծել է, որ ռուսական կողմը կգնահատի բոլոր պաշտոնյաների գործողությունները և կանի այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է նման ողբերգական իրավիճակներում։