Ուկրաինայի զինված ուժերը պայթեցրել են Տոլյատի-Օդեսա ամոնիակային խողովակաշարը
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ուկրաինական զորքերը պայթեցրել են Տոլյատի-Օդեսա ամոնիակային խողովակաշարը։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 9-ին, մոտավորապես ժամը 13:05-ին, Ուկրաինայի զինված ուժերի ստորաբաժանումների նահանջի ժամանակ խողովակաշարը պայթեցվել է», - նշել է նախարարությունը։ Պայթյունի հետևանքով վնասված հատվածով արտանետվել է մնացորդային ամոնիակ։
Նրանք պարզաբանել են, որ ուկրաինացի զինյալները ականապատել են Տոլյատի-Օդեսա ամոնիակային խողովակաշարի ճյուղը, որը գտնվում է Դոնեցկի Ռուսինի Յար գյուղից 2.5 կիլոմետր արևելք։ Հակառակորդը փորձել էր դանդաղեցնել Ռուսաստանի զինված ուժերի առաջխաղացումը։
Ռուս զինծառայողներ չեն տուժել։ Սա Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից ամոնիակային խողովակաշարի վրա իրականացված առաջին հարձակումը չէ։ 2023 թվականի հունիսին ուկրաինական դիվերսիոն խումբը պայթեցրել է Խարկովի մարզում գտնվող օբյեկտի մի հատված։ Այդ ժամանակ ամոնիակի խողովակաշարի ռուսական հատվածի օպերատոր «Տրանսամմիակ» ԲԲԸ մամուլի ծառայությունը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել էր, որ ռուսական հատվածը կտրված է ուկրաինական մասից և գտնվում է լավ աշխատանքային վիճակում՝ մշտական մոնիթորինգի ներքո։
Տոլյատի-Օդեսա ամոնիակային խողովակաշարը կառուցվել է 1970-ականների վերջին, իսկ առաջին փուլը շահագործման է հանձնվել 1979 թվականի հոկտեմբերին։ Այն տարեկան տեղափոխել է մոտ 2,5 միլիոն տոննա հումք։ Ամոնիակային խողովակաշարի ապաշրջափակումը Ռուսաստանի պահանջներից մեկն էր՝ որպես հացահատիկի գործարքի մաս։