Թալիբները հարձակումն անվանել են «պատասխան գործողություն»
Թալիբների կառավարությունը հաստատել է, որ հարվածներ է հասցրել Պակիստանի ուժերին երկրի հյուսիսային սահմանի երկայնքով գտնվող մի քանի լեռնային շրջաններում։
Զոհերի թիվը դեռևս անհայտ է։ Թալիբները հարձակումները անվանել են «պատասխան գործողություն», այն բանից հետո, երբ նրանք պնդել են, որ Պակիստանը խախտել է Աֆղանստանի օդային տարածքը և ռմբակոծել շուկան հինգշաբթի օրը։
Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին աֆղանական հարձակումները անվանել է «անհիմն» և մեղադրել է դրանք քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու մեջ։ Նա զգուշացրել է, որ Պակիստանի ուժերը կպատասխանեն աֆղանական հարվածներին։
Իսլամաբադը մեղադրում է Քաբուլին Պակիստանի տարածքում հարձակումներ իրականացնող ահաբեկիչներին ապաստան տալու մեջ։ Թալիբները հերքում են այս մեղադրանքները։ Էսկալացիան տեղի է ունեցել Աֆղանստանի արտաքին գործերի նախարարի Հնդկաստան կատարած պատմական այցի ֆոնին։
BBC-ի հաղորդմամբ՝ երկու կողմերն էլ օգտագործել են փոքր զենքեր և հրետանային կրակ Պակիստանի Կուրրամ գործակալության վրա։