Եվրոմիությունը մշակել է մինչև 2030 թվականը Ռուսաստանի հետ պատերազմին պատրաստվելու ծրագիր
Հաջորդ շաբաթ Եվրոհանձնաժողովը ԵՄ առաջնորդներին կներկայացնի հնգամյա ծրագրի նախագիծ՝ Ռուսաստանի դեմ հնարավոր պատերազմին պատրաստվելու համար, հաղորդում է Politico-ն՝ հղում անելով փաստաթղթին։ «Մինչև 2030 թվականը Եվրոպային անհրաժեշտ կլինի բավականաչափ ուժեղ պաշտպանական դիրքորոշում՝ իր հակառակորդներին հուսալիորեն զսպելու և ցանկացած ագրեսիայի արձագանքելու համար», - ասվում է «Պաշտպանության պատրաստվածության ճանապարհային քարտեզ 2030» անվանումով նախագծում։ Փաստաթուղթը ԵՄ-ի արձագանքն է Ուկրաինայում տեղի ունեցած պատերազմին և նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ եվրոպական անվտանգության վերաբերյալ անկայուն դիրքորոշմանը։
Եվրոհանձնաժողովը նպատակ ունի միավորելու ԵՄ երկրները զենքի գնման հարցում և ցանկանում է, որ մինչև 2027 թվականի վերջը պաշտպանական գնումների առնվազն 40%-ը իրականացվի համատեղ պայմանագրերի միջոցով (ներկայում այն 20%-ից պակաս է)։ Փաստաթղթում նշվում է, որ մինչև 2028 թվականը զենքի մատակարարումների առնվազն 55%-ը պետք է ապահովվի ԵՄ և ուկրաինական ընկերությունների կողմից, իսկ մինչև 2030 թվականը՝ առնվազն 60%-ը։ Եվրոհանձնաժողովը սահմանում է ինը առաջնահերթություն՝ սկսած օդային պաշտպանությունից/հրթիռային պաշտպանության համակարգերից և հրետանուց մինչև քիբերանվտանգություն, անօդաչու թռչող սարքեր և արբանյակային պաշտպանություն: «Ռազմականացված Ռուսաստանը մշտական սպառնալիք է ներկայացնում Եվրոպայի անվտանգության համար՝ կանխատեսելի ապագայում»,- նշվում է փաստաթղթում։
Ռազմական ծրագրի իրականացումը, որը մշակվում է ամռանից, կպահանջի մոտավորապես 800 միլիարդ եվրո, ներառյալ զենքի համար վարկեր և պաշտպանական արդյունաբերության աջակցության հիմնադրամ: Բրյուսելը նաև խոստանում է, որ ԵՄ անդամ կառավարությունները անկախ կվերահսկեն «իրենց ազգային պաշտպանության» տարրերը։
Ծրագրի նպատակն է՝ լուծել ամբողջ Եվրոմիության խնդիրները, այլ ոչ թե միայն այն երկրների, որոնք առավել շատ են ենթարկվում Մոսկվայի կողմից հարձակման, նշվում է նախագծում: Այն նաև ընդգծում է, որ ԵՄ-ն սերտորեն կհամակարգի իր գործողությունները ՆԱՏՕ-ի հետ: «Ավտորիտար պետություններն ավելի ու ավելի են ձգտում միջամտել մեր հասարակությունների և տնտեսությունների կյանքին»։ «Ավանդական դաշնակիցներն ու գործընկերները նույնպես իրենց ուշադրությունը տեղափոխում են աշխարհի այլ տարածաշրջաններ... Եվրոպայի պաշտպանական դիրքը և կարողությունները պետք է պատրաստ լինեն ապագա բախումների», - նշվում է «ճանապարհային քարտեզում»։
Եվրոպական հանձնաժողովը նաև մտադիր է առաջիկա ամիսներին մեկնարկել համաեվրոպական օդային պաշտպանության նախագծեր, որոնք կներառեն պաշտպանություն անօդաչու թռչող սարքերից, հրթիռներից և ինքնաթիռներից որը նույնպես վերանայել է ռազմական ծրագիրը։ Նախագծերը կկոչվեն «Եվրոպական անօդաչու թռչող սարքերի պաշտպանություն», որը նախատեսում է օգտագործել Ուկրաինայի փորձը, և «Արևելյան թևի հսկողություն»։ Անօդաչու թռչող սարքերի նախաձեռնությունը «անօդաչու թռչող սարքերի պատի» վերաբրենդավորումն է։ Մինչև 2026 թվականի սկիզբը նախատեսվում է ստեղծել երկրների կոալիցիաներ՝ այս նախագծերը վերահսկելու համար՝ նպատակ ունենալով դրանք մեկնարկել տարվա կեսերին։
Առնչվող նախագիծ է «Պաշտպանական տիեզերական վահանը», որը նպատակ ունի պաշտպանել ԵՄ տիեզերական ակտիվները։