Պուտին-Թրամփ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները կասեցվել են
Վաշինգթոնը դադարեցրել է Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները, որոնք հայտարարվել էին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահների միջև անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցից հետո: Այս մասին հայտնել է NBC News-ի թղթակից Գարեթ Հաակեն՝ հղում անելով Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյայի:
NBC News-ի փոխանցմամբ՝ Բուդապեշտում կայանալիք գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները ներկայում «կասեցված են»: Հեռուստաալիքի աղբյուրի խոսքով՝ Թրամփը կարծում է, որ ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ էլ Ուկրաինան ներկայում պատրաստ չեն առաջ շարժվել բանակցություններում:
Բուդապեշտում հանդիպումը, որը Թրամփը հույս ուներ անցկացնել հաջորդ երկու շաբաթների ընթացքում, կասկածի տակ է դրվել այն բանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ Պուտինը պատրաստ չէ հրաժարվել իր պահանջներից, Reuters-ին հայտնել են իրավիճակին ծանոթ եվրոպացի դիվանագետները: Այս շաբաթ նախատեսված՝ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի միջև նախատեսված նախապատրաստական ​​հանդիպումը չեղարկվել է: Սա նշանակում է, որ ամերիկացիները պատրաստ չեն գագաթնաժողովին, պնդում են Reuters-ի աղբյուրները:
«Ռուսները չափազանց շատ բան էին ուզում, և ամերիկացիների համար պարզ դարձավ, որ Թրամփը Բուդապեշտում համաձայնության չի հասնի»,- ասել է պաշտոնյաներից մեկը: Մեկ այլ անձ ասել է, որ Կրեմլի դիրքորոշումը չի փոխվել Անքորիջի հանդիպումից ի վեր. Ռուսաստանը դեռևս հրաժարվում է դադարեցնել մարտերը ներկայիս առաջնագծի երկայնքով:
Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան նշել է, որ Պուտինի և Թրամփի միջև հանդիպում մոտ ապագայում նախատեսված չէ: Պաշտոնյայի խոսքով՝ ամերիկացի առաջնորդը «մոտ ապագայում» Պուտինի հետ հանդիպելու ծրագրեր չունի: