Բեռլինում սիրիացի է ձերբակալվել ահաբեկչական հարձակում պլանավորելու կասկածանքով
Բեռլինի ոստիկանությունը ձերբակալել է 22-ամյա սիրիացի քաղաքացու՝ իսլամիստական ​​մոտիվներով ահաբեկչական հարձակում պլանավորելու կասկածանքով: Բեռլինի գլխավոր դատախազության խոսնակը կիրակի՝ նոյեմբերի 2-ին, հայտարարել է, որ ձերբակալությունը տեղի է ունեցել նախորդ օրը մայրաքաղաքի Նոյկյոլն շրջանում: Ձերբակալվածը կասկածվում է «ջիհադիստական ​​դրդապատճառներով ահաբեկչական հարձակում» պլանավորելու մեջ՝ առանց մանրամասնելու, թե արդյոք հարձակում պլանավորվել է Գերմանիայի մայրաքաղաքում:
Bild թերթը հաղորդել է, որ կասկածյալ Աբդալլահ Ռ-ի տանը խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել են պայթուցիկ սարքեր պատրաստելու համար պիտանի նյութեր: Թերթը նշում է, որ կասկածյալը դրանց արտադրության համար անհրաժեշտ բաղադրիչները պատվիրել է առցանց: Խուզարկվել են Բեռլինում բնակվող տղամարդու երեք բնակարաններ, որոնցում խուզարկություններին մասնակցել են ոստիկանության հատուկ նշանակության ուժերի (SEK) աշխատակիցներ: Ձերբակալված սիրիացին, ամենայն հավանականությամբ, ԴԱԻՇ-ի («Իսլամական պետություն») կողմնակից է:
Bild-ի փոխանցմամբ, գերմանական հետախուզական գործակալությունները քննարկում են այն հնարավորությունը, որ Աբդալլահ Ռ-ն պլանավորել է ինքնասպանական հարձակում: Նա, ըստ երևույթին, «Իսլամական պետություն» (ISIS) ահաբեկչական կազմակերպության կողմնակից է, որի քարոզչությունը բազմիցս տարածել է սոցիալական ցանցերում: Հաղորդման համաձայն՝ 22-ամյա տղամարդը 2023 թվականից ի վեր բնակվել է Գերմանիայում՝ որպես ապաստան խնդրող և, հետևաբար, պարտավոր չէր լքել երկիրը։