Պուտինը հաստատել է շուրջամյա զորակոչը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որը սահմանում է, որ ակտիվ ծառայության զորակոչի միջոցառումները կանցկացվեն օրացուցային ամբողջ տարվա ընթացքում: Սակայն, նորակոչիկների զորակոչի փաստացի ընթացքը կմնա նույնը՝ տարին երկու անգամ:
Պաշտոնական իրավական տեղեկատվության պորտալում հրապարակված փաստաթղթի համաձայն՝ հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը զորակոչային հանձնաժողովները կանցկացնեն բժշկական զննումներ և մասնագիտական հոգեբանական ստուգումներ: Սակայն քաղաքացիներին իրենց ծառայության վայրեր ուղարկելը կշարունակվի ապրիլի 1-ից մինչև հուլիսի 15-ը և հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը:
Ինչպես բացատրել են նախաձեռնության հեղինակները, նոր փոփոխությունները թույլ կտան «հավասարաչափ բաշխել աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունը զորակոչային կայանների միջև և բարելավել զորակոչի որակը»:
Օրենքը նաև ներառում է մի շարք այլ փոփոխություններ: Մասնավորապես, զորակոչային հանձնաժողովները կկարողանան որոշումներ կայացնել հետաձգումների կամ ազատումների վերաբերյալ՝ առանց քաղաքացու անձնական ներկայության: Ավելին, սահմանվում է, որ էլեկտրոնային կանչով զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու ամսաթիվը չի կարող սահմանվել գրանցամատյանում դրա տեղադրման օրվանից 30 օրից ավելի ուշ:
Զորակոչային հանձնաժողովների տարեկան գործունեությանը վերաբերող կանոնակարգերի մեծ մասը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից։