Կենտրոնական Ասիայի առաջնորդները կհյուրընկալվեն Թրամփին
Bloomberg-ը հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն Սպիտակ տանը կհյուրընկալի Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Թուրքմենստանի պատվիրակություններին։
Գագաթնաժողովը նշում է C5+1 ձևաչափի 10-ամյակը, որը միավորում է Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրներին և Միացյալ Նահանգներին՝ երկխոսության և համագործակցության նպատակով։ Միջոցառումը նախատեսված է հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 6-ին։
Ապրիլին Ուզբեկստանում տեղի ունեցավ ԵՄ-Կենտրոնական Ասիայի առաջին գագաթնաժողովը, որից հետո ԵՄ առաջնորդը ստորագրեց ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր տարածաշրջանների հետ։ Համաձայնագիրը նախատեսում է մինչև 12 միլիարդ եվրո ներդրումներ տրանսպորտի, հանքարդյունաբերության և էներգետիկայի ոլորտներում։ Հոկտեմբերին ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյաներն այցելեցին Ուզբեկստան և Ղազախստան՝ տնտեսական և անվտանգության հարցերի շուրջ բանակցություններ վարելու համար։