Ալիևը հայտարարել է Ադրբեջանի բանակը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանեցնելու մասին
Ադրբեջանը մտադիր է ընդլայնել ռազմական համագործակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության հետ և արդեն իսկ իր զինված ուժերը համապատասխանեցնում է իր չափանիշներին, հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ։ Նա նշել է, որ այս համատեքստում հանրապետությունը սերտորեն համագործակցում է Թուրքիայի հետ. երկու կողմերը վերջերս ստորագրել են փոխադարձ ռազմական անվտանգությունն ամրապնդելու փոխըմբռնման հուշագիր։ Ալիևի խոսքով՝ Ադրբեջանը «հասել է իր գլխավոր նպատակին անցյալ դարի սկզբին անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր՝ «իր հողերի ազատագրումը օկուպացիայից» (նկատի ունի Արցախի Հանրապետության բռնազավթումը-խմբ.) և կշարունակի իր բանակի արդիականացման ուղին։
Նախագահը հավելել է, որ Ադրբեջանի հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ դուրս են գալիս ռազմական ոլորտից. օրակարգում է նաև տարածաշրջանային զարգացման, էներգետիկ անվտանգության և այլ ոլորտներում համագործակցությունը։ Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության հեռանկարները և մտքեր փոխանակել տարածաշրջանային և գլոբալ հարցերի շուրջ։ Հանդիպմանը մասնակցել են ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Մոնտենեգրոյի, Նիդերլանդների, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Նորվեգիայի, Սլովակիայի, Սլովենիայի, Շվեդիայի, Չեխիայի, Պորտուգալիայի և Իսպանիայի մշտական ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչների տեղակալները։
Պետդուման արձագանքել է միջոցառմանը։ Ըստ ԱՊՀ կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի՝ բանակը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանեցնելու մասին խոսելիս Ալիևը խոստովանել է, որ Ադրբեջանը «կառուցում է իր պաշտպանական և քաղաքական ռազմավարությունը՝ լիովին անկախ Ռուսաստանի շահերից»։ Միևնույն ժամանակ, պատգամավորը նշել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան փաստացի կիսում են «ընդհանուր բանակ և հրամանատարություն, ռազմաքաղաքական դաշինք», ուստի սա զարմանալի չէ։
Օգոստոսին Ալիևը հայտարարեց, որ երկիրը կպատրաստի պատերազմի՝ համաշխարհային զարգացումների անկանխատեսելիության պատճառով։ «Մենք ոչ մեկին խորհուրդ չենք տալիս մտածել մեր դեմ թշնամական գործողությունների մասին... Մենք բավականին ուժեղ դաշնակիցներ ունենք», - զգուշացրել է նա։ Ալիևի խոսքերը հնչել են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև վատթարացող հարաբերությունների և Հարավային Կովկասում «նոր ռազմավարական ռազմական գործողություն» սկսելու Z-պրոպագանդիստների սպառնալիքների ֆոնին։
Ամռանը ադրբեջանական բանակը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի Agile Spirit 2025 զորավարժություններին։ Երկիրը և դաշինքը նաև համատեղ վարժանքներ են անցկացրել ռազմական գործողությունների պլանավորման վերաբերյալ։
Ադրբեջանը սկսել է հարաբերություններ կառուցել ՆԱՏՕ-ի հետ 1992 թվականին՝ միանալով Հյուսիսատլանտյան համագործակցության խորհրդին։ Երկու տարի անց հանրապետությունը դարձավ Դաշինքի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի անդամ, որը թիրախավորում է Արևելյան Եվրոպայի և նախկին Խորհրդային Միության երկրները: Բաքուն և ՆԱՏՕ-ն ունեն նաև Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիր (IPAP), որը ներառում է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: